Lifestyle

Filmowe wakacje

Od kiedy wybudowano w Rzymie wielkie miasteczko filmowe – Cinecittà – Włochy stały się jednym z ulubionych miejsc pracy filmowców z całego świata. Tu nakręcono kosztowne  mega produkcję historyczną, Ben Hur, która zdobyła aż 11 Oskarów. Martin Scorsese w Rzymie kręcił swoje… Gangi  Nowego Jorku. W Cinecittà powstały takie arcydzieła, jak Kleopatra z Richardem Burtonem i Liz Taylor, Amarcord Felliniego, czy Angielski pacjent z Kristin Scott Thomas.

Jednym z fantastycznych sposobów na odkrywanie Włoch są podróże po tym kraju śladami kręconych tu filmów. To wielka przyjemność, zwłaszcza, jeśli w trakcie pobytu lub po powrocie obejrzymy sobie ponownie ulubione obrazy, przypominając miejsca, znane już nam teraz bezpośrednio. Dla zainteresowanych realizacją takiego pomysłu przygotowałem listę moich ulubionych filmów pokazujących niezwykle malowniczo miasta czy regiony Włoch.

Ale znowu wracam na południe, najbardziej włoską, czytaj: gorącą i namiętną część kraju. Wracam zarówno do białego, pełnego domów w kształcie uli regionu Apulia, pięknie pokazanego w filmie Mine vaganti. O miłości i makaronach., jak i niesamowitego Neapolu. Najpiękniejszy hołd oddał temu miastu amerykański aktor i reżyser włoskiego pochodzenia , John Turturro. Jego film Passione to poruszająca, chwilami dla nas egzotyczna, muzyczna opowieść o miejscu, które podczas swej długiej historii widziało Greków, starożytnych Rzymian, Hiszpanów i Francuzów, a każda kultura pozostawiła tu coś swojego, typowego, a jednocześnie wyjątkowego.

Maciej A. Brzozowski

Autor książki Włosi. Życie to teatr. (MUZA)

Poprzedni wpis Następny wpis

Mogą Ci się również spodobać